Skip to content Skip to footer
Kurumsal

Hakkımızda

Firmamızın kurucuları, Ata Atun ve Suna Atun, 1972 yılında Gazi Mağusa’da ATUN INCORPORATED‘i kurarak genel ithalat ve toptan dağıtım alanında ticarete başlamışlardır. Eczacı olan Suna Atun 1972 yılında Gazi Mağusa Suriçi’nde ilk Türk eczanelerinden birisi olan ATUN ECZANESİ’ni açmıştır.

İthalat
100%
Gemi Acentesi
100%
Lojistik
100%
Yükleme Hizmetleri
100%
0 %
Deniz Nakliye
0 m
Mutlu Müşteriler
0 %
Zamanında teslim

İnşaat Mühendisi olan Ata ATUN, ağabeyi Mimar Bora ATUN ile ayrıca ATUN Mimarlık Bürosu’nu kurmuş ve 1970’li yıllarda Gazi Mağusa’nın Türk mahallelerinin çok önemli bir bölümünün projelerini yapmışlardır. Ata Atun ile Suna Atun’un kurmuş olduğu ATUN INCORPORATED, 16 Mayıs 1976 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti altında ATUN LİMİTED olarak MŞ.370 sicili ile kayıt edilmiştir. 

ATUN LİMİTED, İsviçre ürünü olan doğal tatlandırıcı markası HERMESETAS, Belçika imalatı olan C Vitaminli aspirin UPSA, ve İngiltere ürünü bebek malzemeleri markası CANON’un Kıbrıs Türk kesimi genel acenteliği anlaşması ile ithalat ve dağıtımını üstlenirler. 1981 yılında suriçinde Gazi Mağusa’nın ilk alış veriş mağazası olan A&S ATUN SUPER STORE’u açarlar.

1982 yılında İtalyan METO etiket makinalarının ithalatına başlanır. 1984 yılından ÇİN Halk Cumhuriyetinden genel malzeme ithalatına başlanır. Yine 1980’li yıllarda saç tokası imalatına başlanır ve ürünler Anavatan Türkiye’ye ihraç edilir.

İlk ve orta öğrenim süreleri boyunca, ailenin çocukları Asu Atun ve Sunat Atun imalat bölümünde tam zamanlı çalışırlar. Sanayi Holding’e üretilen ara mamüller yine Anavatan Türkiye’ye ihraç edilir. 1986 yılında Anavatan Türkiye’de üretilen Profilo yazar kasalarının ithalatı başlar.

Firmamız, Gazi Mağusa sur içi ve dışında alınan gayrı menküller ile büyümesine devam eder. 1994 yılında Suna Atun ve Ata Atun, Türkiye Cumhuriyeti bayraklı 650 ton taşıma kapasiteli m/v Suna-1 gemisini alarak armatörlük alanına girerler. 1996 yılında KKTC bayraklı 1050 ton taşıma kapasiteli m/v Suna-2 gemisi ailemize katılır. Şirketimiz aynı yıllarda Gazi Mağusa limanında acentelik faaliyetlerine de başlar ve Mobil Vinç yatırımları yaparak altyapısını güçlendirir. 

1996 yılında Asu Atun, İngiltere’de İşletme eğitimini tamamlayarak aile işletmesinde göreve başlar. 1997 yılında ise Honduras ve KKTC paralel bayraklı 1900 ton taşıma kapasiteli m/v Suna-3 gemilerimiz alınarak filomuz genişler. 

1999 yılında Sunat Atun yüksek eğitimi ile askerliğini tamamlayarak aile şirketinde göreve başlar ve 2001 yılında şirketin genel müdürlüğü görevini üstlenir. 

2000 yılında Suna Atun başkanlığında aile fertleri ile birlikte SAMTAY vakfı kurulur. Vakıf ailenin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçer. Vakfın ana misyonu Kıbrıs tarihinin kültür, edebiyat, tarih, ekonomi ve sosyal yaşamının tarihte bilinmez kalmış tüm kesitlerini gün yüzüne çıkarmaktır. Bu alanlarda 2000-2017 arasında büyük bir çoğunluğunu Sayın Suna Atun ve Ata Atun’un bizzat yaptığı araştırmalarla tam 55 yayın Kıbrıs Türk tarihine kazandırılmıştır. 

2001 yılında Gazi Mağusa Serbest Limanda rıhtım üzerinde 2100 metrekare alan kiralanarak şirketin lojistik altyapısı güçlendirilir. 2003 yılında KKTC bayraklı 1250 ton taşıma kapasiteli koster gemimiz Sunat Atun tarafından alınır  mv ASU ATUN olarak adlandırılır. Kondisyonu yükseltilerek Türk Loydu tarafından klaslandırılır. 2006 yılında Germanischer Lloyd klaslı ve 1950 ton taşıma kapasiteli Panama bayraklı gemimiz Sunat Atun tarafından alınarak filomuza eklenir ve mv PINAR ATUN olarak adlandırılır. Aynı sene şirketimiz gemi işletme sistemlerini IACS üyesi olan Lloyd’s Register ISM sertifikası ile belgelendirilmiştir. Bu vesile ile şirketimiz, KKTC’nin tek IACS klaslı gemi işletmecisi ve ISM belgesi sahibi işletme şirketi unvanını kazanmıştır. Ve IMO WHITE LIST üyeliği ile onurlandırılmıştır. 

Şirketimiz yük taşımacılığı, Kara taşımacılığı, gemi acenteliği ve yükleme hizmetleri, Bureau Veritas ISO 9001:2009 kalite belgesine sahiptir. Konteyner taşımacılığı (Forwarding) alanında da faaliyet gösteren şirketimiz, FIATA’nın tam üyesidir. Firmamız ayrıca, BIMCO’ya da Armatör üyedir. 

2006 yılında Sunat Atun tarafından, İsmet İnönü Bulvarı üzerindeki SU ATUN İŞ MERKEZİ inşa ettirilir ve şirket merkezi buraya taşınır. 2007 yılında 2250 ton taşıma kapasiteli KKTC bayraklı kuru dökme yük gemimiz Sunat Atun tarafından alınarak m/v ATA ATUN olarak adlandırılır. 2008 yılında Lloyd klaslı 4450 ton kuru dökme yük gemimiz Sunat Atun tarafından alınarak m/v Suna olarak adlandırılır. Şirketimiz bu süreçte genel ithalat ve dağıtım alanını da geliştirmeye devam eder. İnşaat demiri ve çelik profil, galvaniz boru, saç, çelik hasır gibi ürünlerin KKTC’de ithalatına da başlanır. 

Şirketimiz İskenderun’un güçlü sanayi kuruluşlarından Baştuğ Metalurji ürünlerinin KKTC yetkili ithalatçısı olur. Uzun yıllar ihraç ürünlerinin taşıtmasını üstlendiğimiz iki önemli Türk Sanayi kuruluşu olan TOSYALI HOLDİNG’in çelik ürünleri ile EREN HOLDİNG’in iştiraki olan MEDCEM ÇİMENTO’nun Kıbrıs Genel Acentesi olarak ithalat ve dağıtımına da başlanır. 

Şirketimizin Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu başkanlık görevlerini 1976 – 2001 tarihleri arasında Suna Atun ve Ata Atun üstlenmiştir. 18-10-2001 tarihinden 18.04.2009 tarihine kadar şirketimizin Genel Müdürlük görevini Sayın Sunat ATUN icra etmiştir. UBP Milletvekili olarak seçilerek Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevine atandığı 05 Mayıs 2009 tarihinde itibaren görevini tekrar Prof. Dr. Ata ATUN’a devretmiştir. 01 Eylül 2014 tarihinden itibaren Genel Müdürlük makamı profesyonel görevlendirmeyle devam etmektedir. 

Şirketimizin kurucusu olan ve gelişmesinde büyük emekleri olan, firmamıza çok önemli değerler kazandıran, annemiz Sayın Suna Atun, 28-09-2013 tarihinde Ahirete intikal etmiştir. Kendisini her zaman Rahmet, sevgi ve saygı ile anmaktayız. 2000 yılında kurduğu ve vefatına kadar başkanlığını yaptığı SAMTAY VAKFI ile Edebiyat ve tarih alanında önemli eserler kazandıran Sayın Suna Atun, vakıf ve grubumuz arasında organik bağ sağlayıp Şirketimize kurumsal sosyal sorumluluk boyutunu kazandırmıştır. 

We are currently serving as the TRNC main importer and wholesale distributor of the following important brands.
OYAK ADANA CEMENT, YTONG (SANKO HOLDİNG), ELEPHANT PAINT, ONAT GYPSUM AND ALCHIPANLARI, KRONOSPAN OSB, AYGIBS ALÇIPANLARI, BOZVIT VITRIFIED

Suna Atun and Ata Atun assumed the duties of General Manager and Chairman of the Board of Directors of our company between 1976 and 2001. From 18-10-2001 until 18.04.2009, Mr. Sunat ATUN served as the General Manager of our company. As of 05 May 2009, when he was elected as the Deputy of UBP and appointed as the Minister of Economy and Energy, Prof. Dr. Ata has transferred it to ATUN. As of September 01, 2014, the position of General Directorate continues with professional assignment. 

Our mother, Mrs. Suna Atun, who is the founder of our company and has made great efforts in its development and has brought very important values ​​to our company, passed away on 28-09-2013. We always remember him with mercy, love and respect. Suna Atun, who brought important works in the field of literature and history with the SAMTAY FOUNDATION, which she founded in 2000 and which she chaired until her death, provided an organic bond between the foundation and our group and brought the corporate social responsibility dimension to our Company.